Serwis ten zajmuje się wszelkimi aspektami korzystania ze światowego zasięgu systemowi wymiany informacji zwanego (tematycznymi) grupami dyskusyjnymi, oraz narzędziami, protokołami z nim związanym. Okazyjnie pojawiają się także inne materiały np. serwis o Adamie Małyszu. Cały serwis dostępny jest również w wersji Wap
Bramki/archiwa/filtry
Niestety korzystanie bramek do aktywnego uczestnictwa, czyli wysyłania artykułów, naraża innych użytkowników grup dyskusyjnych na otrzymywanie niechcianej reklamy dołączanej na końcach artykułów. Są natomiast dość wygodnym sposobem na czytanie i wyszukiwanie artykułów. Filtry Nntp natomiast mają za zadanie zapewnienie lepszej współpracy czytników z serwerami szczególnie istotne w przestarzałych lub niezgodnych z internetowymi specyfikacjami czytnikach np. nie oznaczających prawidłowo przesyłek, znających nieliczne tylko kodowania lub nie obsługujących przesyłek Mime.
Czym są grupy dyskusyjne ?
Grupy dyskusyjne (ang. Usenet) są światowego zasięgu systemem wymiany informacji przy użyciu internetu. Znanym także jako niusy (po polsku), tudzież angielskich news. Działanie swoje opierają na protokole NNTP (ang. Network News Trasport Protocol). W sieci niusów wyróżnia się serwery i czytniki. Serwery zajmują się przesyłaniem artykułów między sobą i udostępnianiem ich czytnikom.
Czym nie są grupy dyskusyjne ?
Nie są listami dyskusyjnymi. To zupełnie inna usługa, która może jednak dawać dostęp do tych samych artykułów co niusy. Listy rozsyłają przesyłki pod adresy użytkowników wpisane na listę, stąd właśnie nazwa. Mogą być tylko do czytania lub do czytania i pisania, czyli użytkownik może skomentować przesyłkę, którą serwer przysłał mu. Komentarz jest wysłany na adres serwera i rozsyłany jak zwykle do wszystkich użytkowników widniejących na liście.
Jak rozpocząć korzystanie z niusów ?
Naszą przygodę z niusami musimy rozpocząć od konfiguracji czytnika. Najpopularniejszymi czytnikami do obsługi niusów są:
Każdy z czytników konfiguruje się nieco inaczej. Wspólne są natomiast podstawowe rzeczy jakie użytkownik musi ustawić:
- wybranie serwera, z którego będziemy korzystali i podanie go w ustawieniach czytnika
- podanie informacji o użytkowniku, czyli:
- adresu poczty elektronicznej
- identyfikatora
Jako, że niusy są forum publicznym, nie jest niezbędne podawanie prawdziwego identyfikatora. Każdy użytkownik ma prawnie zagwarantowaną możliwość podpisania się:
- imieniem i nazwiskiem
- pseudonimem
- pozostania anonimowym
Jednym z częściej stosowanych jest pseudonim. Podobnie ma się rzecz z adresem użytkownika. Nie musi on koniecznie być prawdziwy, ale ze względów technicznych jakiś musi być. Bardzo często stosuje się drobne modyfikowanie adresu by zapobiec pozyskiwaniu go w sposób automatyczny i wykorzystywaniu w celach reklamowych. Jednocześnie treść adresu lub zgrabny komentarz potrafią wskazać sposób odkręcenia modyfikacji. Sposobów modyfikacji nie ma co sugerować. One mają pozostać nieodgadnione. Należy tylko zwrócić uwagę, że tak zmodyfikowany adres powinien kończyć się sekwencją „.invalid”. W ten sposób przeciętny użytkownik czy jego czytnik może dostrzec konieczność ręcznego zaadresowania.
- bardzo ważną rzeczą jest skonfigurowanie znaków narodowych
- inne ustawienia specyficzne dla danego czytnika jak choćby wybór formatu przesyłek: zwykły tekst lub html
Wszelkie prawa zastrzeżone © Piotr Trzcionkowski 1997-2023